MENU

Jawline Çene Dolgusu Neden Meşhur Oldu?

Jawline Çene Dolgusu Neden Meşhur Oldu?

JAWLİNE ÇENE DOLGUSU NEDEN MEŞHUR OLDU?

Ne oldu da birden bire çene dolgusu bu kadar önem kazandı? Neden belirgin bir çene hattı genç ve güzel görünmenin olmazsa olmazı oldu?
Uzun yıllardır dolgu maddesini yüzün çeşitli bölgelerinde önerdik. Çoğu zaman amacımız yüze kaybettiği ya da hiç sahip olmadığı enerjiyi ve tazeliği vermekti. Tabii ki bu uğurda yapılan bazı hatalar; sokaklarda, alışveriş merkezlerinde yüzünü arı sokmuş gibi görünen kadınları sıkça görmemize neden oldu. Çünkü zannedildi ki yüzü daha enerjik ve diri göstermek, sadece yuvarlak ve dolgun yanaklarla mümkündür ve yuvarlak yüz ideal yüzdür. Halbuki ideal yüz şekli diye bir şey yoktur. Yüz şekilleri farklı farklı sınıflandırılsa da ana ayrım maskulen ( erkeksi ) yüz ve feminen (kadınsı )yüzdür.

Jawline Dolgusu

Mesleki eğitimimi aldığım yıllarda, yüz tiplerini öğrenirken benim yüz şeklim; küçük bir yüzüm olmasına rağmen çenemin küçük bir köşesi olması ve hattının belirgin olması sebebiyle sınıf tarafından maskülen olarak kabul edilmişti. Eğitmenlerimizle birlikte bu yüzü feminen hale nasıl getiririz diye tartışmıştık fakat ben daha o yıllarda bile buna katılmaz ve belirgin kemik hatlarının dolgun yanaklardan daha avantajlı olduğunu düşünürdüm.

Haklı çıkmak bir yana dursun kendi adıma hep kemikleri belirgin yüz hatlarını beğendim ve altında yatan psikolojik nedenleri merak ettim. Muhtemelen şu anki genel kanının da belirgin ve kemikli yüz hatlarından yana olmasının nedenleri de benim nedenlerimle aynı.

Gelin o nedenlere birlikte göz atalım…

GÜÇLÜ VE ASİL…

Jawline Dolgusu

Genç yaşlarda yanaklardaki yağ yastıkçıkları daha dolgun olur. Bir de yanak yapısal olarak dolgun ve yuvarlaksa bu durum yüz bölgesinde yarattığı ağırlık sebebiyle, yaş ilerledikçe dokunun sarkmasına neden olup sevimsiz bir görüntü ortaya çıkarır. Sarkan dokuyu yine elmacık kemiklerine bol bol dolgu yaparak toparlamaya çalışmak, o az önce bahsettiğimiz ve beğenmediğimiz şiş suratların ortaya çıkmasına neden olur. Artık hekimlerimizin kemik hatlarını belirginleştirmesi, dolgu ile gençleştirme mantığını Türkiye dahil tüm dünyada doğru bir mantığa oturttu. Yüzün üst kısmı için gösterilen özen artık alt yüz için de gösteriliyor. Jawline dolguçene ucu dolgusu ve eğer yeterli değilse elmacık dolgusu ile silüetiniz belirgin ve diri görülecek. Çevreniz dolgu yaptırdığınız için size kilo almış olduğunuzu söylemeyecek, tam tersi zayıflamak için ne yaptığınızı soracaktır. Çünkü doğru yapılan Jawline ve benzeri dolgular yüzünüzün daha ince ve hatlı görünmesini sağlar. Daha enerjik, daha diri bir yüz hattına sahip olursunuz.

Peki bu işlemin diğer artıları nelerdir? Örneğin; çene kemiğinin geride olması sizi daha gıdılı gösterir. Burnunuz olduğundan daha iri gibi algılanır. Bu bölgeye yapılan dolgu, hem gıdı görüntüsünü ortadan kaldıracak hem de burun-çene daha orantılı görünerek yüzünüze genel bir denge ve güzellik getirecektir. Güçlü bir çene kontörü genç, canlı ve çekici bir görüntüye sebep olacaktır.

Gelelim Erkek Danışanlarımıza…

Çene hattı belirginliği tartışmasız en çok erkek danışanlarımızda kabul gören ve hoş görünen uygulamadır. Özellikle burun büyüklüğünden şikayetçi beylerin, eğer çene hattı güçlü değilse önce bu bölgelerine müdahale edip daha sonra hala burunlarının görüntüsü rahatsız ediyorsa, o zaman  burunlarına müdahale etmeyi düşünmek gerekir. Erkekler Jawline dolgu sonrası daha maskülen ve daha asil bir görüntüye sahip olacakları için şu sıralar bu işlemi oldukça fazla tercih ediyorlar.

Biz kadınlara dönecek olursak; çene hattı belirginliğimizi kaybettiğimiz zamanlar da oluyor. Bu da yüzün sarkması ile birlikte baş gösteriyor. Yüzdeki sarkma çok ileri boyutta değilse ameliyatsız medikal yöntemlerle toparlamak ilk tercih olmalıdır. Bu zaten çene hattınızın yeniden belirginleşmesine neden olur. Yine de biraz daha güçlendirilmek isteniyorsa, bu evrede dolgu ile desteklenebilir.
Hollywood Yanağı olarak da adı geçen görüntüye kavuşmanın tek yöntemi, elbette belirgin elmacık ve çene hattı değildir. Yanaklardaki yağ yastıklarının iri olması, bu hattı oluşturmamızda bize engel olabilir. Bunu ise iki yöntem ile küçültebiliriz; birincisi medikal çözümlerdir. Bunlar yağ miktarını azaltan enjeksiyonlar ve radyo frekansı olarak karşımıza çıkar. Bir diğeri de cerrahi yöntemdir. Ağız içinden küçük bir kesi ile bildiğiniz yastığa benzeyen bitchat fatpad diye bilinen bölgenin, bu küçük keseden çıkartılarak bölgenin çökük bir görüntüye sahip olmasına ve daha ince ve zarif görünmesine yarayan cerrahi bir müdahaledir. Buna da bişektomi adı verilir.

Gelelim güçlü ve asil meselesine…Artık biz kadınlar kırılgan, kaygılı, hassas, duygusal gibi kavramlarla anılmak ve var olmak değil; saçımızdan tırnağımıza, yüzümüzden gülüşümüze, duruşumuza  kadar güçlü ve asil olmanın, böyle bilinmenin peşindeyiz. Kadınlar artık toplumun kendisi için uygun gördüğü standartlarla değil, aynada gördüğüyle ve onun kendisi için uygun gördükleriyle ilgileniyor. Belki de estetik ve güzellik algısını değiştiren de biz kadınların bu hayatta artık daha emin adımlarla ilerleme isteğimizdir.

Kadınlar da erkekler de yüz şekilleri maskülen de olsa, feminen de olsa aynada gördükleriyle mutlularsa ve bunda bizim biraz da olsa payımız olursa ne mutlu bize.

 

Bize Ulaşın

Isabel Zey Sorularınızı Yanıtlıyor.

  Diğer Tedaviler
  Bakış Tasarımı
  Bakış Tasarımı

  BAKIŞ TASARIMI / GÖZ ÇEVRESİ BAKIMI Bir estetik koçu olarak danışanım karşıma geçip ”Benim için sizce ne gerekli ? ‘’ diye sorduğunda iki noktaya bak..

  Devamı >
  Isabel Zey Beauty
  2 Dakikada Randevu Oluşturun