MENÜ

Genital Bölge Beyazlatma

Genital Bölge Beyazlatma

Kadın cinselliği ve  daha geriye gittiğimizde ‘’vajina ve vulva’’ kelimeleri bile toplumlarda oldukça büyük bir tabu olmuştur.  Bu yazıda; üstü pek de açılmayan, mümkün mertebe konuşulmayan ve hatta tıp literatürüne bile çok geç girmiş vulvaya ve vulvaya uygulanan ufak bir operasyona değineceğim.

Öncelikle vajinanın yapısının anlaşılması çok uzun bir zaman almıştır. Örneğin; Roma İmparatorluğunun önde gelen tıbbi araştırmacılarından Galen, M.S. 2. Yüzyılda vajinayla ilgili ”içten dışa bir penis’’ imgelemesi yaptı ki bu sadece bir benzetme değildi, o dönemde kadın ve erkeğin birebir aynı cinsel organı paylaştığı yaygın bir kanıydı. 1500’lü yıllardan sonra, Rönesans ile birlikte anatomistler üreme organlarını da incelemeye başlayabildiler; ancak çizdikleri üreme organları resimleri kilise tarafından skandal kabul edildi ve sansüre uğradı. Bu sebeple, anatominin babası kabul edilen Flaman doktor Andreas Vesalius bile klitorisi, sağlıklı kadınlarda olmayan anormal bir parça olarak gördü. Hatta vajinanın penisin kusurlu bir versiyonu olduğu görüşüne sadık kaldı. Vajina hakkındaki sır perdesi, Aydınlanma Çağı’nın gelmesi ve matbaayla birlikte aralanmaya başladı.

Tüm bunları göz önünde bulundurduğumuzda, günümüz dünyasında bile, kadınların bedenleriyle ilişkilerinin erkeklerden oldukça zayıf ve olumsuz olması çok şaşırtıcı olmasa gerek. Büyürken, erkek çocuklarının çoğunluğu bedenini merak etme ve keşfetme konusunda herhangi bir kısıtlamayla karşılaşmazken kız çocukları bedenlerini başkalarının gözünden görmeye şartlandırırlar. Dolayısıyla bir erkek bedenini daha erken yaşlarda tanıyıp kabullenirken kadınlarda bu süreç çok daha yavaş ilerler ve hatta azımsanamayacak kadar çok kadın bedenini keşfetme şansı bulamaz.

Kadınlar erkeklere kıyasla kendi bedenlerini popüler modellerle kıyaslayıp çok daha az beğenirler. Bedeninden memnun olmayan bir kadının da, kendisini cinsel olarak arzulanabilir hissetmesi veya arzu duyabilmesi eksiktir.

Hatta aslına bakacak olursak, orta yaş dönemi kadın cinselliğinin en rahat yaşandığı dönemlerden biridir. Bunda cinselliğin öğrenilen ve zamanla gelişen bir davranış olmasını önemlidir. Tam da bu noktada kadınların vulvalarıyla ilgili yaşadıkları bazı sıkıntılar oluşmaktadır. Bunlardan ilki vajinal kararmadır.  Bir diğer adıyla ‘’Genital Bölge Hiperpigmentasyonu’’

Genital Bölge Hiperpigmentasyonu Nedir?

Yaşlanma süreci, genital-perineal ve bunlara bitişik bölgelerde vücudun diğer bölgeleriyle aynı şekilde gerçekleşir. Bu sebeple, bu bölgede elastiklik ve sıkılığın kaybedilmesinin yanı sıra renk değişikliği de görülebilir; bu da hiperpigmentasyon adı verilen, görünümü hoş olmayan “lekeli cilt” etkisi oluşturur. Genital bölge hiperpigmentasyonu; genital-perineal bölge, uylukların iç kısmı ve kasıklardaki deride kararmaya neden olan, aşırı melanin üretiminden kaynaklanan bir bozukluktur. Genital bölgenin renginin koyulaşmasının en büyük nedeni, burada bulunan östrojen hormonunun yoğun olmasıdır. Genital bölgede bulunan melanosit adı verilen renk hücreleri, östrojen hormonun güneş ışınları ile birleşmesi sonucunda harekete geçer. Bunun sonucunda melanin adı verilen pigmentler salgılanır ve bu bölgede renk koyulaşması meydana gelir. Genital bölgenin giysiyle ya da tüylerle kaplı olması, güneş ışınlarının bu bölgeye ulaşmasına engel değildir. Güneş ışınları, genital bölgeye kolaylıkla ulaşabilir ve renk kararması, lekelenme gibi sorunlara neden olabilir.

Toparlamak gerekirse, genital bölgenin renginin koyulaşmasında, aşağıdaki nedenler etkilidir;

 • Hamilelik veya doğum kontrol hapları nedeniyle genital bölgedeki östrojen yoğunluğunun artması
 • Yaşın ilerlemesi
 • Genital bölgeye yapılan epilasyon işlemleri
 • Böbrek üstü, bezlerinin fazla çalışması
 • Düzenli olarak hormon ilaçlarının kullanılması
 • Genital bölgeye uygulanan bazı kremler ya da ilaçlar
 • Genital bölgeye yapılan cerrahi işlemler
 • Genetik faktörler
 • Güneş ışınlarına fazla maruz kalınması
 • Esmer tenli olunması

Genital bölgede renk koyulaşması, hastanın öz saygısını ve cinsel yaşamını etkileyerek yaşam kalitesine olumsuz etki eder. Erişkinlerin %70’i vücut tüylerini alır ve genital bölge en çok depilasyon yapılan bölgedir. Hamile kadınların %90’ında hiperpigmentasyon görülür; yüzün yanı sıra en çok etkilenen bölgeler dış genitaller, kasıklar, meme uçları, meme ucu çevresi ve koltuk altlarıdır.

Peki Çözümlerimiz Neler?

 • Bu bölgenin PH’ına uygun olarak özel üretilmiş içeriklerin deri yüzeyine topikal olarak veya deri altına enjeksiyon ile verilmesi
 • Bazı lazer yöntemlerinin melanin baskılama ve parçalama özelliğinden faydalanma
 • Özel bölge için üretilmiş tek kullanımlık maske

gibi yöntemler genital beyazlatmada son derece etkili olmasının yanı sıra;  işlem sonrası gündelik hayata dönüş de oldukça hızlı olduğu için bu üç yöntem de son derece fazla tercih edilmektedir. Bikini ve koltukaltı bölgelerindeki kararmalar kontrollü bir şekilde ortadan kaldırılabilecek sorunlardır. Günümüz teknolojisiyle, çok kısa süren işlemler hayat kalitesini arttırmakta ve kişinin özgüvenine destek olmaktadır.

Bu tedavilerde uygulanan lazer ışınları cildin yalnızca birkaç milimetre altına inmektedir. Fazla derinlere inmediği için rahime, adet düzenine ve yumurtalıklara herhangi bir zararı ve yan etkisi yoktur. Ayrıca cinsel hazzı da olumsuz etkilemez. Herhangi bir riski bulunmaz.

Bu beyazlatma tedavisinin ardından ilk 24 saat, genital bölgede güneş yanığı gibi bir kızarıklık görülmesi normal kabul edilir. Uygulamanın ardından 2. Günden itibaren cildin kabuklanması ve soyulması başlar. 7 gün boyunca cilt soyulması devam eder ve sonraki 3-6 hafta boyunca cilt pembeleşmeye devam eder. Bu tedavinin sonuçları bir ay sonra alınmaya başlar.

 • Uygulama sonrasında güneş banyosu ya da solaryum yapılması istenmez
 • Uygulama sonrası doktorunuz tarafından verilen kremler düzenli olarak kullanılmalıdır.
 • Uygulamanın yapıldığı gün hastalar evlerine dönebilir ve günlük yaşamlarına devam edebilir.
 • Cinsel ilişkiye girmek için bir hafta beklenilmesi gerekir çünkü, tam olarak doku iyileşmesi bir hafta sonra gerçekleşir.
 • Uygulamanın ardından ilk günlerde hafif şişlik, ödem, kızarıklık ve su toplaması oluşabilir. Bunlar normal kabul edilir ve kısa sürede geçer.

Gördüğünüz gibi, çok kısa süren bir işlemle, sizi çok mutsuz edebilen bir problemden kurtulabilirsiniz.

Seçim sizin

Bize Ulaşın

Isabel Zey Sorularınızı Yanıtlıyor.

  Diğer Tedaviler
  Genital Bölge Beyazlatma
  Genital Bölge Beyazlatma

  Kadın cinselliği ve  daha geriye gittiğimizde ‘’vajina ve vulva’’ kelimeleri bile toplumlarda oldukça büyük bir tabu olmuştur.  Bu yazıda; üstü pek de..

  Devamı >
  Erkeklerde Lazer Epilasyon
  Erkeklerde Lazer Epilasyon

  Lazer epilasyon istenmeyen tüylerin yok edilmesinde yıllardır kullanılan etkinliği kanıtlanmış konforlu ve pratik bir çözümdür. Daha çok kadınlar tara..

  Devamı >
  Bakış Tasarımı
  Bakış Tasarımı

  BAKIŞ TASARIMI / GÖZ ÇEVRESİ BAKIMI Bir estetik koçu olarak danışanım karşıma geçip ”Benim için sizce ne gerekli ? ‘’ diye sorduğunda iki noktaya bak..

  Devamı >
  Isabel Zey Beauty
  2 Dakikada Randevu Oluşturun