MENU

Saç Ekimi

Saç Ekimi

Hormonal bir bozukluk sebebi ile görülen erkek tipi dökülme de denilen saç dökülmesi tipleri için saç ekimi müdahalesi yapılabilmektedir. Bu tip dökülme erkeklik hormonunda yaşanan sıkıntı sonucu ortaya çıkmaktadır. Bu sıkıntı sonucu önce saçlar güç kaybına uğrar daha sonra uzama durmaya başla ve son olarak dökülme gerçekleşir. Saç ekimi ile bu tip dökülmelerin tedavisi mümkün olmaktadır.

Bunların dışında, yanma sebebi ile saçsız kalmış bölgeye, cerrahi operasyon nedeni ile saçsız kalmış bölgeye, doğuştan gelen saç kayıplarına bağlı dökülmelerin yaşandığı bölgeye, çeşitli enfeksiyon sorunlarının sebep olduğu dökülmelerin görüldüğü bölgeye, saç köklerinin aşırı gerilmesine bağlı oluşan dökülmelerin görüldüğü bölgeye, koparak dökülmelerin görüldüğü bölgeye de saç ekimi işlemi yapılması ve olumlu sonuçlar alınması mümkün olmaktadır.

Saç Ekimi İşleminde Yaş Neden Önemli?

Yaş işlemin yapılabilirliğini etkilemiyor. Ancak erkek tipi dökülme dediğimiz saç dökülme modeli kişinin ömrü boyunca devam eden bir dökülme olmadığı için yaş saç ekiminde devreye giriyor.  Erkek tipi saç dökülmeleri otuzlu yaşların sonu kırklı yaşların başında durma noktasına gelir. Makul görünen saç ekimi bu yaştan sonra yapılandır. Çünkü eğer kırklı yaşlardan evvel yapılırsa erkek tipi dökülme devam edeceği için yeniden dökülme görülebilir ve yeni saç ekimi seanslarına ihtiyaç duyulabilir.

Bu sebeple,  yirmili yaşlarında saç ekimine karar veren gençlerin tekrar düşünmelerini öneririz. Bu konuda çabuk karar vermeden ve işinin ehli hekimlere danışarak yola çıkmanın ok önemli olduğunun altını çiziyoruz.

Saç ekimi işlemi çeşitli basamaklar halinde ilerlemektedir.

Sağlıklı Saçların alınacağı Bölgenin Hazırlanması

Öncelikle bölgenin fotoğrafları ile başlayan ilk aşama bölge üzerinde yapılan tespitler doğrultusuna çizgiler çizilmesi ile devam eder.  Ve saç ekimi sırasında orunlu bölgeye eklenmek üzere sağlıklı donörler elde edilmiş olur.

Saç Ekimi Yapılacak Bölgenin Hazır Hale Getirilmesi

Bu hazırlık için önemli olan saç ekimi talebinde bulunan kişinin yaş grubu, saçını deri özellikleri, saç tipi olarak sayılabilir. Bu kriterler incelendiğinde uygun şekilde saç ekilecek olan bölgenin operasyon için hazırlanması işlemlerine başlanır. Bölgede iğneler yardımı ile küçük açıklar ortaya çıkarılır. Ve saç ekimi yapılacak alan ekime hazır hale getirilmiş olur.

Hazırlanan Sağlıklı Köklerin Saç Ekimi Yapılacak Bölgeye Nakledilmesi

Bu aşama ameliyat sürecinin sonuna gelindiğinin habercisidir. Daha önceden hazırlanan sağlıklı kökler yine hazırlanmış ekim bölgesine özel tasarım cihazlar yardımı ile yerleştirilir. Süre yaklaşık beş – altı saat sürebilir ancak hastanın rahatlığı açısından bu süreç içerisinde sık sık aralar verilecektir. Tabi bu sürenin hastaya eklenecek saç adedine yani saçların sıklığına göre de değişeceği göz ardı edilmemelidir.

Sonrası Süreç

Saç ekimi ameliyatı sonrasında uygulamanın yapıldığı alan her tür dış etkene açık durumda olacaktır. Bu hassasiyet özellikle de ilk bir hafta yüksek olacaktır. Bu da ekim sonrasında dikkat edilmesi gereken bir dizi kuralı beraberinde getirecektir.

İlk kural kesinlikle ilk yıkamanın üç gün sonra ve klinik ortamında yapılması ile ilgilidir. Bu kural son derece önemlidir. Sonrasında:

 • Enfeksiyona sebep olabilecek ortamlardan uzak durmaya,
 • Güneş ışınlarından korunmaya,
 • Saç derisini sıkmamaya,
 • Ağır ve stresli işlerden uzak durmaya,
 • Saç derisine nefes aldırmaya,

Kimyasal içerikli ürün temasının olmamasına ve doktor tavsiyesi ürünleri dışına çıkmamaya ve ameliyat sonrası yine doktorun koyduğu kurallara harfiyen uymaya dikkat edilmesi  önemli olacaktır.

Nişantaşı’da saç ekimi alanında hizmet veren profesyonel kadronun saç ekimi öncesi bilgilendirme ve operasyon esnası ve sonrası hizmetleri sizlere yardımcı olacaktır.

Günümüzde estetik cerrahide en çok gelişme gösteren işlem saç ekimidir. Psikoloji ve özgüveni etkileyerek ruh sağlığını olumlu yönde etkileyen saç ektirme sadece estetik cerrahi gözüyle bakılmamalıdır.  Ömür boyu kalıcılık sağlayarak gözle görülen büyük fark yaratan estetik cerrahi yöntemidir.

Genetik faktörler, kötü beslenme, stres, yaşın ilerlemesi ve benzeri birçok sebepten saç köklerinde zayıflama meydana gelmektedir. Kıl yoğunluğun ve tutuculuğunun azalmasıyla birçok saç teli dökülerek zamanla kellik meydana gelmektedir. Birçok kişinin görünümü etkilediği için tedavi yöntemleri arayarak estetik cerrahi işlemlerine başvurmaktadırlar.

Saç Ekimi Tedavi Yöntemleri

Fue  Tedavi Yöntemi : Bu tedavi yöntemi ile saçsız bölgeye saçlar tek tek nakledilir. Lokal anestezi uygulanarak saç kökü alınacak ve saç ekimi yapılacak bölge uyuşturulur. Saç ekimi operasyonu ile mikro motor ucu saç kılına yaklaştırılarak kılın çıkış açısına uygun şekilde deriye batırılarak çekilir. Folikül ve onu saran mikroskobik doku ile birlikte kıl kesimi silindirik bir tarzda gerçekleştirilir. Bir mikro penset yardımı ile nazikçe çekilir ve önemli olan foliküler ünite gevşek tabandan ayrılarak gelir. Estetik operasyonda greftlerin zarar görmesini en aza indirgeyen bu otomatik sistem ile işlem süreleri kısalmıştır.

 1. Analiz ve Anestezi
 2. Greflerin alınması
 3. Saç çizgisinin belirlenmesi
 4. Greftlerin yerleştirilmesi
 5. Taburcu olma

Saç Ekimi Sonrasında : 2 haftadan sonra 3. aya kadar saç dökülmeleri başlar. 6. aydan itibaren yeni saçlar uzamaya başlar. Tam 1 yıl sonra saçınız son halini alacaktır.

PRP Tedavi Yöntemi

PRP (Platelet Rich Plasma) yöntemi ile kendi kanınızda ki materyallerin kullanılmasıyla onarılma işlemidir. Yani saçlı deri dokusu ve içindeki köklerin onarılmasını sağlayan bir işlemdir. Kolay uygulanabilen, kısa süre içinde gerçekleştirilen ve etkili sonuçlar elde edilen bu yöntem ile en başarılı medikal yöntemi olarak gösterilmektedir.

PRP’deki asıl amaç: sağlıklı saç döngüsüne tekrar dönmek, zengin materyaller sayesinde saç kaybını önlemek ve saç tellerinde sağlıklı yapıya dönülmesini sağlamak.  Bu cerrahi işlemde hastanın kendi kanı kullanıldığı için kanla bulaşan hastalık ve alerji riskini taşımaz. Bu tedavi yöntemi ile;

 1. İyileşme süreci kısadır,
 2. Uygulama yapılan bölgede doku gelişimi olur,
 3. Hasar görmüş saç folikülleri onarılır,
 4. Güçlü, sağlıklı ve yeni saç kılı üremeye başlar.

Saç ekim işlemi tek seanstır ve yaklaşık  6- 8 saat kadar sürmektedir.  PRP tedavi yöntemi ile saç ekimi olan köklerde 1,5 ay sonra saç çıktığı görülmektedir. Farklı zamanlarda saç köklerinden saç çıkmaktadır. Bu yüzden belirgin etki 3 ay sonra görülmeye başlar. Saçların tamamen çıkması ise 9-12 ay sonra gerçekleşmektedir.

Saç ekiminizde ki asıl amaç görünümünüzde mümkün olduğunca iyileştirme sağlamaktır. Estetik cerrahide saç ekiminin manası kafanızdaki bütün açık bölgelerin saçla kaplanması değildir. Sizin sahip olduğunuz kıl kök miktarına göre tedavi edilmesidir.  Saç ekimi ile hastanın saçlarından güçlü ve saçın yoğun olduğu kısımlardan kıl alınarak saç kaybı olan bölgelere nakledilmesi ile gerçekleştirilen estetik operasyonudur.  Uzmanların donör dominant diye adlandırdıkları başın yan ve arka kısımları genetik yapı sayesinde dökülmemektedir. Birçok hastadan bu bölgeden alınan saçlar ile saçsız bölgeye işlem yapılmaktadır. Bu yüzden bu bölgeden alınan saçlar ile saç dökülen bölge doğru şekilde işlem görmüş olur. Bu sayede saç dökülmesi durdurularak yeni saç oluşmaya başlamaktadır.

Bize Ulaşın

Isabel Zey Sorularınızı Yanıtlıyor.

  Diğer Tedaviler
  Saç Mezoterapisi
  Saç Mezoterapisi

  Saç Mezoterapisi Nedir? Saç Mezoterapisi : Saçlarda dökülme, zayıflama ve saç kalitesinde düşüş kadın veya erkek fark etmeden birçok bireyi etkileyen..

  Devamı >
  Saç Prp Tedavisi
  Saç Prp Tedavisi

  PRP (Protellet Rich Plasma) tedavisi kişinin kendi kanı kullanılarak saç köklerinin canlandırılması yöntemidir. PRP yönteminde kişiden 8-10 cc arasınd..

  Devamı >
  Sakal Ekimi
  Sakal Ekimi

  Sakal ekimi son yıllarda çok fazla kişinin başvurmuş olduğu bir tıbbi müdahaledir. Çeşitli nedenlerden dolayı sakalı çıkmayan ya da düzensiz olarak çı..

  Devamı >
  Saç Ekimi
  Saç Ekimi

  Hormonal bir bozukluk sebebi ile görülen erkek tipi dökülme de denilen saç dökülmesi tipleri için saç ekimi müdahalesi yapılabilmektedir. Bu tip dökül..

  Devamı >
  Isabel Zey Beauty
  2 Dakikada Randevu Oluşturun