MENU

Cilt Lekeleri Tedavisi

Cilt Lekeleri Tedavisi

Yaz aylarında güneşlenmek, birçok bayanın vazgeçemeyeceği tutkularından biridir. Bronz ve ışıltılı bir tene sahip olmak amacıyla saatlerce güneşte kalan ve koruyucu kullanmayı ihmal eden insanlarda genellikle cilt yaraları veya cilt lekeleri meydana gelir. Özellikle yüzde oluşan bu lekeler, zamanla kişiye rahatsızlık vermeye başlar. Kişi, bu lekelerden kurtulmaya karar verdiğinde ise uzman bir doktora başvurmalıdır. Cilt lekelerinin giderilmesi için en sağlıklı ve çözüm odaklı tedavi ise lazerle leke tedavisidir.

Leke tedavisi, güneşin cildimizde oluşturduğu cilt lekelerini yok etmek amacıyla uygulanan tedavi yöntemidir. Leke tedavisinde kullanılan en yaygın yöntemler kimyasal peeling ve lazer uygulamasıdır. Ancak kimyasal peeling uygulaması tek başına uygulandığında, lekelerde etkili sonuçlar alınamadığından genellikle hastalara lazer ile birlikte tedavi önerilir.

Cilt Lekeleri Nasıl Oluşur?

Genellikle bayanlarda meydana gelen ve yanlış, bilinçsiz güneşlenme sonucu meydana gelen cilt lekeleri özellikle yüz bölümlerinde meydana gelir. Güneş koruyucuları kullanmadan güneşlenildiği veya güneşin zararlı ışınlar saçtığı saatlerde güneşe maruz kalmanın sonucu derimize rengini veren melanin miktarı artar. Bu melanin miktarının artması sonucu ise ciltte güneş lekeleri meydana gelir. Bunun yanı sıra hamilelik döneminde, doğum kontrol hapı kullanıldığı dönemlerde veya hormon tedavisi gören insanlarda da cilt lekelenmeleri görülebiliyor.

Leke Tedavisi Ne İçin Yapılır?

Leke tedavisinin asıl amacı güneş veya hormonlar sebepleri ile deride meydana gelen lekelenmelerden kurtulmak ve cildi eski haline döndürmektir. Günümüz teknolojisi ile cilde zarar vermeden uygulanan en etkili uygulamalardan biri de lazerle güneş lekeleri tedavisi yöntemidir. Bu yöntem ile ciltte bulunan lekelerin rengi açılarak, görünürlük en alt seviyeye indirilir. Lazerle uygulanan bu tedavi güneş ve yaşlılık lekelerini, çilleri, et benlerini ve doğum lekelerini tedavi etmek amacı ile uygulanır.

Leke Tedavisini Kimler Yapabilir?

Leke tedavisi açık tenli kişilerde daha kolay uygulanmakla beraber esmer ve koyu tenli kişilerde oldukça dikkatli uygulanması gereken bir yöntemdir. Leke tedavisi doğru uygulanmadığı takdirde kişilerde reaksiyonel lekelenmeler meydana gelebilir. Bu sebeple cilt lekeleri çıkartma uygulamasını lazer yoluyla yaptıracakların, uzun yıllardır uygulayan deneyimli dermatologlar ile istişare yaparak tercih yapmanız önerilir.

Lazerle Leke Tedavisi Nasıl Yapılıyor?

Tedaviye başlamadan önce hastanın lekelerinin derinliği, cilt yapısı ve lekelerin cinsi belirlenir. Ardından lazer tedavisi önerilir ise tedaviye başlanır. Son teknoloji ve oldukça güvenli lazerlerin kullanıldığı bu yöntemde, lazerler oldukça kısa zamanda fazla atış yapabilen cihazlardır. Bu sayede ciltte bulunan renk hücrelerindeki renk maddelerini patlatarak iyileşmeyi sağlar. Bu sayede ciltte diğer bölgelerde yer alan renk maddeleri bu uygulamadan etkilenmez. Lazerle leke tedavisinde cilt zarar görmeden, başarılı sonuçlar alınır. Aynı zamanda cildi yenileme özelliğine de sahiptir.

Leke Tedavisi Ne Kadar Sürüyor?

Leke tedavisine ne kadar erken başlanırsa, o kadar etkili sonuçlar alınacağı bilinmelidir. Tedavi, kişinin cilt tipine, rengine, lekelerin derinliği ve süresine bağlı olarak uzayıp, kısalabilir. Eğer sorununuz ciltte oluşan doğum lekeleri ise ortalama 10-15 seansta lekelerden kurtulabilirsiniz. Güneşte uzun süre ve korunmadan kalmaktan meydana gelen güneş lekeleri ise ortalama 9-10 seansta tedavi edilebilmektedir. Bu tedaviler genellikle güneşin daha az etkili olduğu kış aylarında yaptırılmalıdır. Hastanın durumuna bağlı olarak doktor, seans aralıklarını 2-8 hafta uzunlukta tutabilir.

Cilt lekelerinin hiç oluşmaması için güneşe çıktığınız zamanlarda, kış aylarında bile olsanız, mutlaka güneş koruyucu kremler kullanmanız gerekir. Ancak zaten bu lekelere sahipseniz.

 

Bize Ulaşın

Isabel Zey Sorularınızı Yanıtlıyor.

  Diğer Tedaviler
  Cosmelan Leke Tedavisi
  Cosmelan Leke Tedavisi

  Cosmelan Leke Tedavisi Nedir? Cosmelan leke tedavisi, ciltteki lekeleri azaltmak ve tedavi etmek için tasarlanmış bir peeling yöntemidir. Bu yöntem, ..

  Devamı >
  Dermapen Tedavisi
  Dermapen Tedavisi

  Dermapen Nedir? Dermapen Tedavisi : Bayanların öncelikli sıkıntılarından biri de ciltteki erken yaşlanma belirtileridir. Bu belirtiler kişiden kişiye..

  Devamı >
  Cilt Lekeleri Tedavisi
  Cilt Lekeleri Tedavisi

  Yaz aylarında güneşlenmek, birçok bayanın vazgeçemeyeceği tutkularından biridir. Bronz ve ışıltılı bir tene sahip olmak amacıyla saatlerce güneşte kal..

  Devamı >
  Prp Cilt Tedavisi
  Prp Cilt Tedavisi

  Prp Nedir? Prp, (Platelet Rich Plasma) tedavisi kişinden alınan kanın özel işlemlerden geçirilerek, trombositten yönünden zengin plazma kısmının elde..

  Devamı >
  Ulthera Ameliyatsız Yüz Germe
  Ulthera Ameliyatsız Yüz Germe

  Ulthera ya da ultherapy odaklanmış ses dalgaları kullanarak cildin 3 mm ve diğer ameliyatsız yöntem, monopolar radyofrekans, bipolar radyofrekans ve l..

  Devamı >
  Diamond Shine Therapy
  Diamond Shine Therapy

  Diamond Shine Therapy benim güzellik ve estetik sektöründeki 15 yıllık tecrübemin ve bilgimin bir meyvesi olarak bizzat kendi debeyimlerimden yola çık..

  Devamı >
  Scarlet Altın İğne
  Scarlet Altın İğne

  Scarlet Altın İğne, cildin kendi kollajenini üretmesi için altın iğne tedavisi ile cildi uyaran bir yöntemdir. Altın iğne tek başına Scarlet S cihazı ..

  Devamı >
  Jetpeel Cilt Bakımı
  Jetpeel Cilt Bakımı

  Jetpeel Cilt Bakımı Jetpeel : Güzellik algısı insanlığın var olduğu günden bugüne her zaman önemini korumuştur. Güzellik algısı, fiziksel değişim ve ..

  Devamı >
  Göz Çevresi Morluk Tedavisi
  Göz Çevresi Morluk Tedavisi

  Göz Altı Morluğu Nedir? Göz Çevresi Morluk Tedavisi : Göz altı morluğu, göz çevresindeki deri dokusunun cildin geri kalanına nazaran daha koyu bir re..

  Devamı >
  Isabel Zey Beauty
  2 Dakikada Randevu Oluşturun