erkek lazer epilasyon

Lazer epilasyon istenmeyen tüylerin yok edilmesinde yıllardır kullanılan etkinliği kanıtlanmış konforlu ve pratik bir çözümdür. Daha çok kadınlar tarafından tercih ediliyor gibi görünse de lazer epilasyon aslında erkekler arasında da oldukça rağbet gören bir işlemdir. Globalleşen dünyada erkekler de kadınlar kadar özbakım konusuna dikkat etmektedir. Birçok erkek ense, omuz, boyun, göğüs hatta özel bölgelerinde düzenli olarak tıraş bıçağı ya da ağda kullanıyor. Bunlar geçici çözümler olmakla birlikte sonucu değiştirmemekte yani tüylerin bitmesine herhangi bir şekilde etki etmemekte ve kişiye mali olarak bir külfet haline gelmektedir. Örneğin erkek sporcular için tüysüz olmak çok önemlidir. Spor müsabakalarında erkek sporcuların tüysüz olduğunu görürüz. Bunun tek sebebi estetik kaygılar değildir. Hatta estetik kaygı geri planda kalmaktadır. Tüyler, deri ile hava arasındaki sürtünme kuvvetini arttırmakta ve sporcu tüysüz olduğunda sürtünme kuvveti azalacağı için bu durum sporcunun hızına etki etmektedir. Ayrıca yaralanmalarda bölgenin tüysüz olması ilk müdahaleyi kolaylaştırıp enfekte olma riskini düşürmektedir. Nedenlerden biri diğeri de terleme sonucu oluşacak kötü kokuları önlemektir. Günümüzde müsabakalara katılacak kadar profesyonel olmasa da sağlığı ve dış görünüşüne önem veren birçok erkek lazer epilasyona başvuruyor. Erkeklerde özellikle Özel Bölge Lazer Epilasyonu, hijyen ve sağlık açısından çok gerekli bir işlemdir. Nedenine bakacak olursak; özel bölge  temizliği ve hijyeni açısından sürekli tıraş edilir ve bu tıraş işlemi özel bölgede tahrişlere, tüy batıklarına ve tüylerin yayılmasına sebebiyet verir.  Lazer epilasyon işlemi yapılmadığı takdirde, yaşı ilerlemiş kişilerde veya kilo problemi olan kişilerde özel bölgenin bakım ve hijyeninin sağlanması zorlaşacaktır bu da bir takım genital sağlık sorunlarına sebep olacaktır.

Peki Kuyruk Sokumunda Kıl Dönmesi Problemine Lazer Epilasyon Çare Olur mu?

Kıl dönmesi (Pilonidalsinus) Kuyruk Sokumu (Os Sacrum)’nda  sıkça görülen ve sevimsiz bir durumdur. Kılın cilt içinde birikerek kistik bir hale gelmesi ile oluşur. Enfekte olup apseye neden olabilir. Ağrı ve kokulu akıntı olur. Bu durum da kişinin yaşam kalitesini düşürür. Çözüm cerrahidir fakat rahatsızlığı yaşamamak adına önlem olarak lazer epilasyon yapılabilir. Lazer epilasyon kıl dönmesi problemiyle kaşılaşmamak için etkili bir yöntemdir. Bunun yanı sıra, eğer lazer epilasyon yapılmadıysa ve rahatsızlık oluştuysa da hekimlerimiz, hastaları tedavi sonrasında   kıl dönmesiyle tekrar karşılaşmamak adına lazer epilasyona yönlendirir.

Gelelim bir diğer sorunun cevabına;

Erkeklerde lazer epilasyon kadınlara göre daha hızlı mı sonuç verir?

Erkeklerde kil kökleri kadınlara göre daha güçlü olduğu için lazer ışınını daha fazla absorbe eder fakat bu daha hızlı biteceği anlamına gelmez; tam tersi testesteron hormonu nedeniyle erkeklerin seans sayısı kadınlara oranla daha fazla olur.

Son Olarak Özel Bölge Lazer Epilasyonu Yumurtalıklara Zarar Verir mi? Kısırlık Yapar mı?

Bu soru, hem kadın hem de erkek genital lazer uygulamalarında çokça sorulan bir sorudur. Lazer epilasyonun 1997 yalında FDA onayı almış olmasının yanı sıra çevre dokulara hasar vermediği bilimsel olarak kanıtlanmıştır. Lazer epilasyon sırasında verilen ışın cildin sadece bir kaç milimetre altındaki tüy köküne etki eder. İç organlara ulaşması ve zarar vermesi mümkün değildir.