erkek lazer epilasyon
Lazer epilasyon istenmeyen tüylerin yok edilmesinde yıllardır kullanılan etkinliği kanıtlanmış konforlu ve pratik bir çözümdür. Daha çok kadınlar tarafından tercih ediliyor gibi görünse de erkeklerde bu işleme oldukça rağbet ediyorlar.
Sonuçta bir çok erkek ense,omuz,boyun,göğüs hatta özel bölgelerin de düzenli olarak traş ya da ağda kullanıyor. Bunlar geçici çözüm olmakla birlikte sonu geçmeyen bir külfete dönüşüyor. Değişen ve dönüşen dünyamız da görüyoruz ki artık erkeklerde kişisel bakımlarına dikkat ediyor. Örneğin erkek sporcular için tüysüz olmak çok önemlidir. Spor müsabakaların da erkek sporcuların tüysüz olduğu dikkatimi çekmişti ve bunu araştırdığımda tek sebebin estetik kaygı olmadığını öğrendim. Kıllar , deri ile hava arasındaki sürtünme kuvvetini arttırıyor ve kılsız olduğunda kuvvet azalacağı için bu durum sporcunun hızını arttırıyor. Aynı şey su sporları için de geçerlidir. Ayrıca yaralanmalar da bölgenin kılsız olması ilk müdahaleyi kolaylaştırıp , enfekte olma riskini düşürmektedir. Nedenlerden biri diğeri de terleme sonucu oluşacak kötü kokuları önlemek. Ben sadece hijyen ve estetik açıdan lazer epilasyonun tercih edildiğini düşünürdüm fakat tek sebep bu değilmiş. Günümüz de müsabakalara katılacak kadar profesyonel olmasa da sağlığı ve dış görünüşüne önem veren bir çok erkek lazer epilasyona tercih ediyor.
Erkeklerde Özel Bölge Lazer Epilasyon ; çok gerekli bir işlem haline gelebilir. Sonuçta bölgenin temizliği ve hijyeni açısından sürekli traş ediliyor ve tahrişlere , yayılmalara neden olabiliyor… Kıl batıkları da cabası. Tüm bunların yanı sıra ilerleyen yaşlarda ve kilo problemi olan kişilerde de özel bölgenin bakımı zorlaşacaktır.

Peki Kuyruk Sokumunda Kıl Dönmesi Problemine Lazer Epilasyon Çare Olur mu?

Kıl dönmesi(Pilonidalsinus) erkekler de kuyruk sokumunda sıkça görülen sevimsiz bir durumdur. Kılın cilt içinde birikerek kistik bir hale gelmesi ile oluşur. Enfekte olup apse ye neden olabilir. Ağrı ve kokulu akıntı olur ve kişinin yaşam kalitesini düşürür. Çözüm cerrahidir. Önlem ise lazer epilasyondur. Müdahale sonrası hekimlerimiz tekrar karşılaşmamak adına lazer epilasyona yönlendirir.
Erkekler de kil kökleri kadınlara göre daha güçlü olduğu için lazer ışınını daha fazla absorbe eder. Fakat bu daha hızlı biteceği anlamına gelmez , tam tersi erkeklik hormonu nedeniyle kadınlara göre seansın sayısı daha fazla olur.

Son Olarak Özel Bölge Lazer Epilasyonu Yumurtalıklara Zarar Verir mi? Kısırlık Yapar mı?

Sorusuna cevap vermek isterim.

Hem kadın hem de erkek genital lazer uygulamasında çokça sorulan bir sorudur. Lazer epilasyon 1997 yalında FDA onayı alarak etkili olmasının yanı sıra çevre dokulara hasar vermediği bilimsel olarak kanıtlanmıştır. Lazer epilasyon sırasında verilen Işın cildin sadece bir kaç milimetre altındaki kıl köküne etki eder. İç organlara ulaşması ve zarar vermesi mümkün değildir.