MENU

Lazer Epilasyon

Lazer Epilasyon

Lazer epilasyon tüm dünyada en çok uygulanan estetik işlemlerden biridir. Doğru zaman da doğru şekilde uygulandığında oldukça pratik ve hayata konfor katan bir işlemdir. İstenmeyen tüylerden kalıcı olarak kurtulmanın en sağlıklı yöntemi lazer epilasyondur.

Lazer epilasyonda hedef , “Klomofor Melanin” isimli renk pigmentidir. Melanin , lazer ışını absorbe eder. Kıl folikülünde ısı ortaya çıkararak hasar ortaya çıkartır. Eğer kil kökü anajen evredeyse hasar daha fazladır. Fakat vücudumuz da bütün kıl köklerimiz aynı anda ve aynı evrede olmadığı için tekrar eden seanslar gerekir.

Kıl Döngüsü 3 Evreden Oluşur :

Anajen ; kılların büyüme evresidir ve Lazer Epilasyon için hedef evredir.
Katajen ; kılların dinlenme evresidir. Bir iki hafta sürer ve bu evrenin sonunda kıl büyümeyi durdurur.
Telojen ; kılın dökülme evresidir. Kıl kökten ayrılır. Lazer epilasyon da en etkisiz evredir. Enerji köke ulaşmaz.

Merkezimiz de hem ince hem de kalın tüyler için farklı iki sistem kullanmaktayız. Her iki sisteminde muhteşem iki özelliği mevcut. Birincisi cilt yenileme özelliği , Lazer epilasyon istemeyen tüylerinizden kurtulmanın yanı sıra , cilt kalitenizi de arttırmış oluyoruz. İkincisi ise ten rengi ve mevsim ayırt etmeksizin konforlu lazer epilasyon imkanı sunabiliyoruz.

İnce tüyler için kullandığımız Q Swich , ND-Yag , Hellios 3 , Tuna gibi ileri teknoloji original lazer cihazı diğer bütün lazer sistemlerinin aksine , ince tüyleri tetikleyip çoğaltmaz. Tekrar eden seanslarla giderek azaltır. Cildi güzelleştirir, kıl köklerinin neden olduğu iltihap , genişlemiş gözenekler gibi sevimsiz durumları ortadan kaldırır.

Özellikle yüz bölgesi gibi ağda cımbız vs. gibi işlemlerin olumsuz reaksiyon gösteren hassas bölgelerde ısrarla öneriyorum. Görüyorum ki , dudak üstü , yanak gibi bölgelerde geçmiş dönemde yapılmış hatalı yöntemlerden kalma lekeler oluşuyor ve bu lekeleri düzeltmek zorlaşıyor.

Peki Lazer Epilasyona Karar Veren Kişi Ne Yapmalı ?

Öncelikle elbette doğru cihaz seçimi. Cihazın kendisine uygun olup olmadığı ve orjinalliğini sorgulanmalı ki bu konuyu başka blogum da anlatmıştım.

En az 1 ay öncesinden ağda , cımbız , tüy dökücü vs. bırakılmalı tüyler görünür olmalı. Solaryuma girilmemeli. Her ne kadar kişinin kendi cilt renginin problem olmadığını söylesek de yakın zaman da solaryum ya da aşırı güneşlenme cildi yoracağı için , bir de üzerine Lazer işlemi yapmak doğru olmuyor. Bir de yapılacak bölgede açık yara olmamalı , yakın zaman da sistemik akne ilacı kullanılmamış olmalı.

Lazer Epilasyon Hangi Durumlarda Uygulanmaz?

 • Lazer epilasyon beyaz / açık sarı tüylere uygulanmaz.
 • Oral yolla alınan roaccutane ve benzeri akne – sivilce ilaçları kullananlara uygulanmaz.
 • İzotretinoin içeren ilaç kullanan kişiler üzerinde uygulanmaz.
 • Sedef hastalığı olan kişilere uygulanmaz.
 • Zararları konusunda kanıtlanmış net bulgular var olmasa da; birazcık da psikolojik sebeplerle hamileliğin 3. ayından önce ve 6.ayından sonra tavsiye edilmez. Bu konuda araştırmalar devam etmektedir.
 • Egzama ve mantar gibi hastalıklara sahip olan kişilerin mutlaka hekimlerine belirtmesi gereklidir. Bu kişilere lazer epilasyon uygulanması ancak detaylı bir kontrol ve analiz sonrası mümkün olabilir.
 • Işığa duyarlı (fotosensitif) cilt hastalıklarına / şikâyetlerine sahip olanların lazer epilasyon yaptırması tavsiye edilmez, risklidir.
 • Bu işlem vücuttaki et benlerinin üzerine uygulanmaz.
 • Vücuttaki dövmeler üzerine uygulanmaz.
 • Hepatit – B hastalarında uygulanmaz.
 • Ergenlik dönemi öncesinde tavsiye edilmez, ergenlik döneminde ancak veli ve hekimin onayıyla uygulanabilir.
 • Lazer epilasyon, göz kapakları ve çevresine uygulanmaz. Yüz bölgesinde uygulama yapılırken mutlaka özel gözlükler

Lazer Epilasyonun Zararları, Yan Etkileri, Komplikasyonlar Var mıdır ?

Bu işlem bir kozmetik bakım uygulaması olmanın ötesinde tıbbi bir işlemdir. Bu sebeple büyük özen, tecrübe ve kaliteli donanım gerektirir. Ülkemizde ilgili bakanlıklar bu hususlarda çeşitli önlemler alarak lazer epilasyon uygulamasının yapılabileceği merkezlerin minimum koşul ve gereksinimleri yönetmelik dahilinde çizmiştir. Dolayısıyla herhangi bir zarar görmemek, sağlıklı ve istenen sonuçları veren uygulama yaptırmak istiyorsanız; mutlaka doktor gözetiminde işlem yapan, lisanslı bir merkeze başvurunuz.

Lazer epilasyonun yan etkileri diğer birçok medikal prosedürde de olduğu gibi halen araştırılan bir konudur. 1997 yılında bu uygulamanın (doğru şartlarda, doğru usulde yapılması durumunda) sağlığa bir zararı olmadığı FDA tarafından kaydedilmiştir. Ancak bu noktada, uygulama yaptıracak kişinin cilt ve kıl özellikleri ve bu özellikler ışığında yapılacak lazer tipi (Alexandrite, Nd:YAG, Diyot) seçiminin doğru olması; uygulamayı yapacak kişinin tecrübesi ve cihaz kalitesi kadar önem arz eder.

Lazer Epilasyon Uygulaması Kaç Seans Sürer ?

Uygulama esnasında cilde verilen lazer ışınları sadece aktif (anajen) fazda olan kıl köklerini etkiler. Ciltte bulunan tüm kıl kökleri aynı anda aktif durumda olamazlar, bu durumdan ötürü pasif yani telojen durumda olan kıl köklerinin de lazer epilasyon işleminden etkilenmesi için bu kıl köklerinin de anajen duruma gelmesi beklenir. Dolayısıyla uygulama birden fazla seansa dağılır.

Kişinin vücudunda bulunan kıl miktarı, hormonal yapısı ve lazer epilasyon işleminde kullanılan cihaz ve tekniğe bağlı olarak toplam süre 2 ile 12 seans arasında değişiklik gösterebilmektedir. Yüz bölgesine uygulanan lazer epilasyon seansları maksimum 12 seansa kadar sürebilmektedir. Vücut bölgesine uygulanan lazer epilasyon seansları ise en fazla 8 – 10 seans arasındadır.

Lazer Epilasyon Fiyatları

T.C Sağlık Bakanlığı onayı ve gözetiminde lazer epilasyon işlemi yapan merkezlerin web sitelerinde lazer epilasyon fiyatları konusunda bilgi vermeleri yasal değildir. Ülkemizde yasal olarak lazer epilasyon işlemi yapan merkezler, doktor kontrolünde, uygulama lisanslı estetisyenlerce işlem yapılan poliklinikler, muayenehaneler ve tıp merkezleridir. Güzellik salonlarının lazer epilasyon işlemi yapması yasal değildir. Uygulama ile ilgili 2020 fiyat listesi hakkında detaylı bilgi için lütfen +90 (545) 318 10 10 nolu telefondan bize ulaşın.

 

Bize Ulaşın

Isabel Zey Sorularınızı Yanıtlıyor.

  Diğer Tedaviler
  Lazer ile Kaş Silme Uygulaması
  Lazer ile Kaş Silme Uygulaması

  Kaş Silme İşlemi Lazer Kaş Silme İşlemi : Maalesef son yıllarda yanlış yapılan uygulamalarla kaşlarını sildirenlerin sayısı azımsanabilecek gibi deği..

  Devamı >
  Genital Bölge Beyazlatma
  Genital Bölge Beyazlatma

  Lazer ile Genital Bölge Beyazlatma Genital Bölge Beyazlatma : Kadın cinselliği ve  daha geriye gittiğimizde ‘’vajina ve vulva’’ kelimeleri bile toplu..

  Devamı >
  Erkeklerde Lazer Epilasyon
  Erkeklerde Lazer Epilasyon

  Erkeklerde Lazer Epilasyon Uygulaması Erkeklerde lazer epilasyon, genellikle sakal bölgesi, göğüs, sırt, omuzlar ve karın gibi bölgelerde yoğun ve ka..

  Devamı >
  Lazer ile Tüy Sarartma
  Lazer ile Tüy Sarartma

  Lazer ile Tüy Sarartma Nedir? Lazer ile tüy sarartma, lazer epilasyonun etkili olamadığı çok ince ve açık renkli tüyler için kullanılan bir yöntemdir..

  Devamı >
  Lazerle Ben Tedavisi
  Lazerle Ben Tedavisi

  Ben tedavisi, vücudumuzda istemediğimiz, sağlığımızı tehdit eden benlerin, çeşitli yöntemlerle vücuttan alınması işlemidir. Deriye rengini veren melan..

  Devamı >
  Lazer ile Dövme Silme
  Lazer ile Dövme Silme

  Lazer ile Dövme Silme İşlemi Nedir? Lazer ile Dövme Silme : Lazer ile dövme silme işlemi, dövme pigmentlerinin parçalanarak vücudun bu parçaları emme..

  Devamı >
  Lazer Epilasyon
  Lazer Epilasyon

  Lazer epilasyon tüm dünyada en çok uygulanan estetik işlemlerden biridir. Doğru zaman da doğru şekilde uygulandığında oldukça pratik ve hayata konfor ..

  Devamı >
  Isabel Zey Beauty
  2 Dakikada Randevu Oluşturun