MENU

Keratosis Pilaris (Tavuk Derisi Görüntüsü)

Keratosis Pilaris (Tavuk Derisi Görüntüsü)

Keratosis Pilaris Tedavisi Nedir? (Tavuk Derisi Görüntüsü) Nedenleri

Tavuk derisi görüntüsü yani keratosis pilaris daha çok vücudun üst kol, bacaklar, kalça gibi bölgelerinde görülen pütürlü, kuru bazen iltihaplı, kırmızı görüntüsü olan bir cilt problemidir.
Hastalık demek doğru değildir. Tıbbi bir problemden ziyade estetik bir rahatsızlık veren kozmetik bir problemdir. Herhangi bir acı ya da kaşıntıya neden olmaz.

Keratosis pilaris ciltte keratin maddesinin kontrolsüz çoğalması ile oluşur. Keratin cildi enfeksiyonlardan ve zararlı dış etkenlerden koruyan faydalı bir proteindir. Kıl folikülünün açılmasını engelliyor fakat fazla üretimi kanallarda tıkanmaya neden oluyor. Kıl köklerinde bu nedenle iltihaplanmalar görülüyor.
Genç yaşta ve kadınlarda görülme sıklığı daha fazladır. Bazende gebelik dönemlerinde ortaya çıkmaktadır.

Peki Nedir Tetikleyici Unsurlar?

 • Öncelikle tüyler. Tavuk derisi görüntüsü vücudun tüylü bölgelerinde görülür. Tüyleriniz ister ince olsunister kalın olsun farketmez.
 • Cilt kuruluğu. Cildin nemsiz kalması keratosis pilaris (tavuk derisi görüntüsü) nü tetikler. Kış ayları cildin nem seviyesinin azaldığı aylar olduğu için daha çok görülür. Az su içmek ve cildi nemsiz bırakmak hatadır.
 • B 12 ve ve Avitamini eksikliklerinde, tiroid hormon eksikliklerinde , Cushing hastalığı ve kortizon tedavilerinde yine bu cilt probleminin görülmesi sıklığı oldukça fazladır.
 • Bazı araştırmalar birçok cilt probleminde olduğu gibi keratosis pilaris (tavuk derisi görüntüsü) nün beslenmeyle ilişkisini ortaya çıkarmıştır. Vitamin eksikliklerinin nedenlerden biri olması bunun kanıtlarından biridir adeta. Yine glutenle ilişkisi tespit edilmiş azaltıldığı durumlarda ciltte iyileşme gözlemlenmiştir. Ayrıca şekerli beslenmenin de tetikleyici unsurlar arasında olduğu bilinmektedir. Ki hep söylediğimiz gibi şeker sağlıklı bir cildin baş düşmanlarındandır.

Gelelim Tedavi Yöntemlerine…

Bilmelisiniz ki her cilt tedavisinde süreci sizlerle birlikte uyum içerisinde yürütmekten yanayız. Bizlerin medikal olarak sunduğu tedavi yöntemlerinin başarısı ve sürekliliği tamamen sizin elinizde.
Öncelikle vitamin eksikliğinin tespit edilebilmesi için tıbbi tahliller yaptırmanızı öneririz. Doktorunuz tarafından tespit edilen bu eksiklikler ve hastalıklar tedavi edildiğinde iyileşme gözlenecektir. Özellikle A vitamini takviyeleri oldukça etkili olabilmektedir.

Bir diğer unsur olan beslenme ve gluten ilişkisini belirleyebilmek adına doktorunuzdan destek almanız gerekmektedir. Ve şeker tüketimini azaltmak ta yine cildinizde gözle görülür etki sağlayacaktır.

Kliniğimizde tavuk derisi görüntüsü için uyguladığımız işlemlerden biri uygun içerikli akıllı peelinglerin ve nem maskelerinin uygun aralıklarla cilde uygulanmasıdır. Bir diğer etkili yöntem ise lazer tedavileridir. Kıl kökü iltihabını tedavi ederek şikayetlerinizi azaltacaktır.

Peki Bu Süreçte Size Düşen Görevler Neler?

Öncelikle cildinizi sürekli nemli tutmalısınız. Nemlendiriciniz cildin üst tabakasını hafif soyucu özellikte olabilir. Nemlendirici içeriğinde laktik asit, salisilik asit ve üre olması faydanıza olacaktır.
Retinoid içeren kremlerinde keratosis pilaris (tavuk derisi görüntüsü)nü tedavi edici özelliği vardır.

Cilde düzenli peeling yapmak keratinize yapıyı sağlıklı inceliğe getirerek tıkanmalara engel olacaktır. Asit içerikli kremlerinde tam olarak amacı budur. Ayrıca kabak lifi kullanımı yine aynı amaca hizmet edeceği için faydasını görebileceğiniz bir yöntemdir.
Cildi kurutan faktörler ortadan kaldırılmalı, cilt temizliği sabun ile yapılmamalıdır. Uzun ve sıcak küvet duşları , aşırı sıcak suyla yıkanma önerilmemektedir.

Veee çözümü olmadığı söylenen bu cilt problemini bu bilgiler ışığında, biraz bizden biraz doktorunuzdan birazda kendi çabanız ile nedenlerini keşfederek, kendinizi doğru dinleyerek , doğru müdahalelerle çözebilirsiniz. Çözebiliriz. Unutmayalım. Nedeni olan her şeyin çözümü de vardır.

Instagram : Isabel Zey Beauty

 

Sıkça Sorulan Sorular

Keratosis Pilaris Nedir?

Keratosis Pilaris, ciltteki kıl foliküllerinin aşırı keratin birikmesiyle oluşur. Bu durum genellikle kolların üst kısmında, bacaklarda, yüzde ve kalçada görülür.

Keratosis Pilaris Neden Olur?

Kesin nedeni bilinmese de, genetik faktörlerin ve cilt tipinin (özellikle kuru cilt) etkili olduğu düşünülür. Ayrıca, bazı durumlar, örneğin astım veya ekzema ile birlikte görülme eğilimi gösterir.

Keratosis Pilaris Tehlikeli midir?

Hayır, Keratosis Pilaris tehlikeli değildir. Estetik bir endişe oluşturabilir, ancak sağlık açısından bir risk teşkil etmez.

Keratosis Pilaris'in Cilt Kanseriyle Bir İlişkisi Var mıdır?

Hayır, Keratosis Pilaris'in cilt kanseriyle bir bağlantısı yoktur.

Keratosis Pilaris İçin Evde Yapılabilecekler Nelerdir?

Cildi nazikçe eksfoliye etmek, düzenli nemlendirme yapmak ve sıcak suyla uzun süreli temasından kaçınmak semptomları hafifletebilir.
Bize Ulaşın

Isabel Zey Sorularınızı Yanıtlıyor.

  Diğer Tedaviler
  Cosmelan Leke Tedavisi
  Cosmelan Leke Tedavisi

  Cosmelan Leke Tedavisi Nedir? Cosmelan leke tedavisi, ciltteki lekeleri azaltmak ve tedavi etmek için tasarlanmış bir peeling yöntemidir. Bu yöntem, ..

  Devamı >
  Dermapen Tedavisi
  Dermapen Tedavisi

  Dermapen Nedir? Dermapen Tedavisi : Bayanların öncelikli sıkıntılarından biri de ciltteki erken yaşlanma belirtileridir. Bu belirtiler kişiden kişiye..

  Devamı >
  Cilt Lekeleri Tedavisi
  Cilt Lekeleri Tedavisi

  Yaz aylarında güneşlenmek, birçok bayanın vazgeçemeyeceği tutkularından biridir. Bronz ve ışıltılı bir tene sahip olmak amacıyla saatlerce güneşte kal..

  Devamı >
  Prp Cilt Tedavisi
  Prp Cilt Tedavisi

  Prp Nedir? Prp, (Platelet Rich Plasma) tedavisi kişinden alınan kanın özel işlemlerden geçirilerek, trombositten yönünden zengin plazma kısmının elde..

  Devamı >
  Ulthera Ameliyatsız Yüz Germe
  Ulthera Ameliyatsız Yüz Germe

  Ulthera ya da ultherapy odaklanmış ses dalgaları kullanarak cildin 3 mm ve diğer ameliyatsız yöntem, monopolar radyofrekans, bipolar radyofrekans ve l..

  Devamı >
  Diamond Shine Therapy
  Diamond Shine Therapy

  Diamond Shine Therapy benim güzellik ve estetik sektöründeki 15 yıllık tecrübemin ve bilgimin bir meyvesi olarak bizzat kendi debeyimlerimden yola çık..

  Devamı >
  Scarlet Altın İğne
  Scarlet Altın İğne

  Scarlet Altın İğne, cildin kendi kollajenini üretmesi için altın iğne tedavisi ile cildi uyaran bir yöntemdir. Altın iğne tek başına Scarlet S cihazı ..

  Devamı >
  Jetpeel Cilt Bakımı
  Jetpeel Cilt Bakımı

  Jetpeel Cilt Bakımı Jetpeel : Güzellik algısı insanlığın var olduğu günden bugüne her zaman önemini korumuştur. Güzellik algısı, fiziksel değişim ve ..

  Devamı >
  Göz Çevresi Morluk Tedavisi
  Göz Çevresi Morluk Tedavisi

  Göz Altı Morluğu Nedir? Göz Çevresi Morluk Tedavisi : Göz altı morluğu, göz çevresindeki deri dokusunun cildin geri kalanına nazaran daha koyu bir re..

  Devamı >
  Isabel Zey Beauty
  2 Dakikada Randevu Oluşturun