MENÜ

Keratosis Pilaris (Tavuk Derisi Görüntüsü)

Keratosis Pilaris (Tavuk Derisi Görüntüsü)

Keratosis Pilaris (Tavuk Derisi Görüntüsü) Nedenleri Ve Tedavileri

Tavuk derisi görüntüsü yani keratosis pilaris daha çok vücudun üst kol, bacaklar, kalça gibi bölgelerinde görülen pütürlü, kuru bazen iltihaplı, kırmızı görüntüsü olan bir cilt problemidir.
Hastalık demek doğru değildir. Tıbbi bir problemden ziyade estetik bir rahatsızlık veren kozmetik bir problemdir. Herhangi bir acı ya da kaşıntıya neden olmaz.

Keratosis pilaris ciltte keratin maddesinin kontrolsüz çoğalması ile oluşur. Keratin cildi enfeksiyonlardan ve zararlı dış etkenlerden koruyan faydalı bir proteindir. Kıl folikülünün açılmasını engelliyor fakat fazla üretimi kanallarda tıkanmaya neden oluyor. Kıl köklerinde bu nedenle iltihaplanmalar görülüyor.
Genç yaşta ve kadınlarda görülme sıklığı daha fazladır. Bazende gebelik dönemlerinde ortaya çıkmaktadır.

Peki Nedir Tetikleyici Unsurlar?

 • Öncelikle tüyler. Tavuk derisi görüntüsü vücudun tüylü bölgelerinde görülür. Tüyleriniz ister ince olsunister kalın olsun farketmez.
 • Cilt kuruluğu. Cildin nemsiz kalması keratosis pilaris (tavuk derisi görüntüsü) nü tetikler. Kış ayları cildin nem seviyesinin azaldığı aylar olduğu için daha çok görülür. Az su içmek ve cildi nemsiz bırakmak hatadır.
 • B 12 ve ve Avitamini eksikliklerinde, tiroid hormon eksikliklerinde , Cushing hastalığı ve kortizon tedavilerinde yine bu cilt probleminin görülmesi sıklığı oldukça fazladır.
 • Bazı araştırmalar birçok cilt probleminde olduğu gibi keratosis pilaris (tavuk derisi görüntüsü) nün beslenmeyle ilişkisini ortaya çıkarmıştır. Vitamin eksikliklerinin nedenlerden biri olması bunun kanıtlarından biridir adeta. Yine glutenle ilişkisi tespit edilmiş azaltıldığı durumlarda ciltte iyileşme gözlemlenmiştir. Ayrıca şekerli beslenmenin de tetikleyici unsurlar arasında olduğu bilinmektedir. Ki hep söylediğimiz gibi şeker sağlıklı bir cildin baş düşmanlarındandır.

Gelelim Tedavi Yöntemlerine…

Bilmelisiniz ki her cilt tedavisinde süreci sizlerle birlikte uyum içerisinde yürütmekten yanayız.
Bizlerin medikal olarak sunduğu tedavi yöntemlerinin başarısı ve sürekliliği tamamen sizin elinizde.
Öncelikle vitamin eksikliğinin tespit edilebilmesi için tıbbi tahliller yaptırmanızı öneririz. Doktorunuz tarafından tespit edilen bu eksiklikler ve hastalıklar tedavi edildiğinde iyileşme gözlenecektir. Özellikle A vitamini takviyeleri oldukça etkili olabilmektedir.
Bir diğer unsur olan beslenme ve gluten ilişkisini belirleyebilmek adına doktorunuzdan destek almanız gerekmektedir. Ve şeker tüketimini azaltmak ta yine cildinizde gözle görülür etki sağlayacaktır.
Kliniğimizde tavuk derisi görüntüsü için uyguladığımız işlemlerden biri uygun içerikli akıllı peelinglerin ve nem maskelerinin uygun aralıklarla cilde uygulanmasıdır.
Bir diğer etkili yöntem ise lazer tedavileridir. Kıl kökü iltihabını tedavi ederek şikayetlerinizi azaltacaktır.

Peki Bu Süreçte Size Düşen Görevler Neler?

Öncelikle cildinizi sürekli nemli tutmalısınız. Nemlendiriciniz cildin üst tabakasını hafif soyucu özellikte olabilir. Nemlendirici içeriğinde laktik asit, salisilik asit ve üre olması faydanıza olacaktır.
Retinoid içeren kremlerinde keratosis pilaris (tavuk derisi görüntüsü)nü tedavi edici özelliği vardır.

Cilde düzenli peeling yapmak keratinize yapıyı sağlıklı inceliğe getirerek tıkanlamalara engel olacaktır. Asit içerikli kremlerinde tam olarak amacı budur. Ayrıca kabak lifi kullanımı yine aynı amaca hizmet edeceği için faydasını görebileceğiniz bir yöntemdir.
Cildi kurutan faktörler ortadan kaldırılmalı, cilt temizliği sabun ile yapılmamalıdır. Uzun ve sıcak küvet duşları , aşırı sıcak suyla yıkanma önerilmemektedir.

Veee çözümü olmadığı söylenen bu cilt problemini bu bilgiler ışığında, biraz bizden biraz doktorunuzdan birazda kendi çabanız ile nedenlerini keşfederek, kendinizi doğru dinleyerek , doğru müdahalelerle çözebilirsiniz. Çözebiliriz.
Unutmayalım. Nedeni olan herşeyin çözümüde vardır.

 

Bize Ulaşın

Isabel Zey Sorularınızı Yanıtlıyor.

  Diğer Tedaviler
  Genital Bölge Beyazlatma
  Genital Bölge Beyazlatma

  Kadın cinselliği ve  daha geriye gittiğimizde ‘’vajina ve vulva’’ kelimeleri bile toplumlarda oldukça büyük bir tabu olmuştur.  Bu yazıda; üstü pek de..

  Devamı >
  Erkeklerde Lazer Epilasyon
  Erkeklerde Lazer Epilasyon

  Lazer epilasyon istenmeyen tüylerin yok edilmesinde yıllardır kullanılan etkinliği kanıtlanmış konforlu ve pratik bir çözümdür. Daha çok kadınlar tara..

  Devamı >
  Bakış Tasarımı
  Bakış Tasarımı

  BAKIŞ TASARIMI / GÖZ ÇEVRESİ BAKIMI Bir estetik koçu olarak danışanım karşıma geçip ”Benim için sizce ne gerekli ? ‘’ diye sorduğunda iki noktaya bak..

  Devamı >
  Isabel Zey Beauty
  2 Dakikada Randevu Oluşturun