MENU

Yaz Aylarında Da Leke Tedavisi Mümkün

Yaz Aylarında Da Leke Tedavisi Mümkün

Lekeli cilt benim en çok kafa yorduğum cilt problemlerinden birisi. Doğru adımlar atıldığında ve tedavi sonrasında bilinçli bir süreç geçirildiğinde sonuç almak mümkündür. Hatta sonucu kalıcı hale getirmekte mümkündür. Genelde tedavi olmak , bir kere de kurtulmak ve sonrasında kafa yormamak istiyorsunuz. Aslında geldiğiniz durumu stabilize etmek düşündüğünüz kadar zor değil.

Gelelim lekeli ciltlerin bu dönem de neler yapması gerektiğine..

Yaz aylarının yaklaşması ile birlikte leke problemleri daha da artmaya ve göze batmaya başlar. Yılın bu zamanları  leke ile ilgili çok fazla talep ve soru alırız.  Öncelikle şunu söylemek gerek ki artık yaz dönemi de lekeli cilde müdehale edebiliyoruz. Tabii ki her işlemi yapamıyoruz, daha ziyade cildi güneşe karşı hassaslaştırmayacak bazı işlemlerle lekeyi kontrol altına almayı hedefliyoruz. Öncelikli kuralımız her zaman korunmak! Ama doğru korunmak. Etkinliğini bilmediğiniz, 30 faktör bir güneş kremini günde 1 kere kullanarak korunmuş sayılmayız. Bu kendimizi kandırmak olur. Güneşin lekeli / lekeye eğilimli  ciltlerde etkili olan 4 farklı Işın türü vardır. UVA ve UVB bu 4 ışın türü arasında en çok duyduklarımızdır.Bu sebeple koruyucumuzun tam koruyucu özellikli olması hem normal zamanda hem de cildimize bir müdahale yapıldığı zamanlarda oldukça büyük önem taşır! Genellikle göz ardı edilen diğer ışınlar ise bilgisayar, TV ve spot ışıklarıdır. Son yıllarda yapılan araştırmalar gösteriyor ki günlük hayatta sıkça maruz kaldığımız bu ışınlar da cilt lekelerinin oluşmasına ve var olan lekelerin derinleşmesine sebep olmaktadır. Bu sebeptendir ki artık güneş koruyucular da bu etkenler gözetilerek üretilmeye başlandı. Bize düşen de doğru ürünü tespit edip günlük hayatımızın bir parçası haline getirmektir. İşte bu nedenle çoğu danışanımıza nemlendirici yerine güneş koruyucu öneriyoruz. Çoğu koruyucunun nemlendirme, cilt tonu eşitleme ve koruma özelliği olduğu için üst üste başka ürünleri kullanmaya da gerek kalmamaktadır. Hatta makyaja gerek olmayan cilt felsefesi ile yola çıktığımız birçok danışanımızla bu kremlere geçtik ve fondötenleri bıraktık.

Bunların dışında özellikle hafta sonu gezilerinizde ve tatillerinizde ne kadar iyi bir teknoloji ile üretilmiş olursa olsun Güneş koruyucuların yetmeyeceğini üzülerek söylemek zorundayım. Bu noktada zararlı ışınlardan bir diğer korunma yöntemi olarak şapka, özellikle göz çevresi morluğu olan kişilerde geniş çerçevesi olan bir güneş gözlüğü, şemsiye gibi gölge yaratacak faktörleri de hayatımıza katmamız gerekecek. Koruma konusuna yeterince değindiysek geçelim ikinci adıma..

Müjde! Çok sık tatil yapmıyorsanız ve tatil tarihleriniz belirliyse lekeleriniz için çalışmaya devam edebiliriz. Örneğin, Diamond Shine Terapi tam bir leke düşmanıdır. Bu protokolü lekeli ciltlerde uyguluyorsak, kullandığımız temizleyiciden sürdüğümüz maskeye, enjekte edeceğimiz vitaminden kullandığımız lazerin yöntemine kadar bütün aşamalarda lekeli cilde özel çalışıyoruz. Zaten Diamond Shine Terapi’nin en önemli özelliklerinden birisi ciltte renk dengesi sağlamak. Bunun yanı sıra; leke oluşumunu engellemek ve lekeye neden olan melanin pigmentini baskılamaktır. Melanin pigmentini baskılamanın neden önemli olduğuna gelecek olursak;  Güneş’in daha etkili olduğu yaz aylarında melanin pigmenti aktifleşir ve lekelerimiz daha görünür olmaya başlar ya da var olanlar daha görünür hale gelir. Yazın bu şekilde kontrol altına aldığımız lekeli cildi kışın ışıl ışıl bir hale getirmek daha kolaydır.

Bir diğer yöntem de cildin kendi bariyerini güçlendirmektir. Cilt bariyerini güçlendirmek Güneş koruyucu kullanmak kadar önemlidir. Yıllar içerisinde dış etkenlere maruz bırakılarak DNA yapısı bozulmuş, gücünü ve dayanıklılığını yitirmiş cildi yeniden güçlendirmek ve yapılandırmak aslında yapılması gereken ilk iştir. Bu işlem genellikle gözden kaçırılır. Bunun için de yapılacak en doğru işlemlerden bir tanesi deri altı dokularını ihtiyacı olan vitamin, mineral ve peptitlerle beslemektir.

Tüm bunların dışında daha agresif yöntemler için elbette ki kış aylarını bekliyoruz. Fakat yaz aylarında cildim için ne yapabilirim diyenler için bu bilgiler de burada dursun. Yazın leke tedavi olmaz diye düşünerek ne de olsa kışın tedavi olacağım diye bol bol güneşlenip cildimize zarar vermeyelim. Gelin yaz aylarında da cildinizi yeniden yapılandıralım.

Sağlıklı günler dileriz.

 

Bize Ulaşın

Isabel Zey Sorularınızı Yanıtlıyor.

  Diğer Tedaviler
  Bakış Tasarımı
  Bakış Tasarımı

  BAKIŞ TASARIMI / GÖZ ÇEVRESİ BAKIMI Bir estetik koçu olarak danışanım karşıma geçip ”Benim için sizce ne gerekli ? ‘’ diye sorduğunda iki noktaya bak..

  Devamı >
  Isabel Zey Beauty
  2 Dakikada Randevu Oluşturun