bakış tasarımı

Biz kadınların son zamanlarda neredeyse en sık karşılaştığı problemi cilt lekeleri… Giderek daha fazla kişiden ve her yaştan şikayet almaya başlayınca dedim ki sadece nasıl lekeleri azaltırızı değil, sebeplerini ve o sebepleri tetikleyen dış etkenleri, belki de yanlış davranışları belirlemek , problemi kaynağına inerek önce engellemek sonra varolanı tedavi yoluna girmek daha doğru bir yaklaşım olacak.Çünkü cildiyle problemi olan kişinin bilinçlenmesi , cildine doğru davranması bizim işimizi kolaylaştırır ve sonuca daha hızlı ulaşılır. Ayrıca alınan sonucun stabil kalabilmesi açısından da önemlidir. Gelin şimdi tek tek inceleyelim.Tabi ki ilk sırada bilinçsiz ve aşırı güneşe maruz kalma yatıyor.

-Ben bronzlaşamayı çok severim ,
-Leke tedavisi görsem bile yazın gider yine güneşlenirim ,
-Bronz teni çok seviyorum
-Ama güneş koruyucumu hiç eksik etmem ,
-Koruyucumu sürüp bronzlaşırım.

gibi cümleler kuruyorsanız yanlış yoldasınız! Varolan lekelerinizi daha koyu ve kalıcı hale getirmekle birlikte, oldu da size kış aylarında leke tedavisi yapıldı , lekeleriniz daha da artacak ve azalan lekeler muhteşem bir hızla geri gelecek. Ben bu cümlelerden herhangi birini kuran ve ısrar eden hiç kimseye leke tedavisi önermiyorum. Karşılıklı verilen emeğin çöpe atılmasına gönlüm razı gelmez. Güzel cildim olsun isteyen bronzlaşmayı unutacak. Sandığınız gibi güneş koruyucular mucizevi bir koruma sağlamaz. Elbette olmazsa olmazımızdır fakat yüzde yüz koruma diyede bir şey yoktur. Güneş koruyucu ilede de güneşe uzun süre maruz kalırsanız gayet bronzlaşırsınız. Bu sebeple de tedavi olsanız da olmasanız da lekelerin artmaması adına güneşten kaçınacaksınız. Bir diğer yanılgı ise şöyle. ben yıllarca güneşlendim hiç bir şey olmadı, geçen sene yüzüm çok kötü lekelendi. Elbette o dönemde kullandığınız yanlış bir ürün , güneşe karşı cildi hassaslaştıran bazı sistemik ilaçlar buna neden olmuş olabilir.Fakat gözden kaçırdığımız çok büyük bir neden var ki genelde kabul edilmiyor. Yıllarca nede olsa birşey olmuyor diyip aşırı güneşe maruz kaldınız, bronzlaşıp aylarca koyu bir tenle gezdiniz, hücrenin dna yapısı bozuldu ama size çaktırmadı. Çünkü gençtiniz, cildiniz daha güçlüydü, olumsuz dış etkenlerle savaşabiliyordu. Ve bi noktada yoruldu elbette. Sinyaller vermeye başlıyor. Sizden yardım istiyor. Ve tabi ki bir çok cilt problemi gibi leke de 30 lu yaşlarda hortluyor. Cildinize iyi davrandınız mı davranmadınız mı bu süreçte belli oluyor.

Dönelim bronzlaşamaya. Öncelikle bazılarınız buna üzülecek ama sağlıklı bronzlaşmak diye bir şey yoktur. Bronzlaşmak sağlıksız bir durumdur. Cildin kendini korumak için verdiği tepkidir. Yani kısaca cildin yara almasıdır. Ve bu zarar size sadece leke olarak dönmez daha başka cilt problemlerinizi de tetikler. Cildin nemini azaltır, elastin kolajen lifieri zayıflatır , çabuk yaşlanırsınız ve gelelim her açıdan hassas olduğumuz hamilelik dönemine. Bu dönemdeki hormonal değişiklikler cildi güneş ışınlarına karşı hassas hale getirir, lekeye sebebiyet verir. Zaten yeni bedeniyle öyle hemen barışamayan biz kadınlar birde üzerine lekeler oluştuğunda keyif almamız gereken bir dönemi keyifsiz geçirebiliyoruz. Size iki önerim var birincisi doğurganlık mucizevi birşey tadını çıkarın, ikincisi güneş koruyucunuzu ihmal etmeyin. Yine de lekelendiniz mi doğumunuzu yapın gelin düzeltiriz. 🙂

Sivilceli ciltieri unuttuk mu ? Hayır unutmadık. Sivilcelerim geçti ama izleri ve sivilceleri kaldı dediğinizi duyar gibiyim. Akne problemi iyileşmesi uzun zaman alan bir cilt problemi ve yetmiyormuş gibi iyileşirken ciltte leke ve iz de bırakması ayrıca tadsız bir sonuç. Süreçte cildinize çok doğru davranmış olsanız dahi bu durumla karşılaşabilirsiniz.
fakat benim değinmek istediğim şu ki, sivilce problemi yaşayan hemen herkesin elinin sürekli yüzünde olması. Ya sıkmaya çalışırız, ya sürekli yolup koparırız. Bir zamanlar sivilceli bir yüzü olan ben bile bunu bile bile yapmış biriyim.

Veee bunca şeyden ne çıkarıyoruz. Önce yanlışlarımızı düzeltip, cildimize doğru davranıyoruz. Sonrasında ise beraberce doğru tedavi ve bakım protokolü oluşturup bu can sıkıcı problemden kurtuluyoruz.