psikolojik yaşlanma

Kronolojik olarak cildimiz de dahil saçımız , tırnağımız , iç organlarımız yani tüm bedenimiz yaşlanır. Yaşlanmak doğal bir süreçtir ve bizler yaşlanma karşıtı adı altına size sunduğumuz her türlü medikal çözümü aslında bu doğal , kronolojik yaşlanmaya karşı sunuyoruz.

Cildin yaşlanmasının %40 yapısal %60 dış etkenlerden kaynaklandığını öğrendiğim günden beri , mesleğimi daha çok sevip kendimi bu konuda daha çok geliştirmenin peşine düştüm. Benim gibi bunun bilincinde olan , sizlere danışmanlık ve hizmet veren her uzman gibi asıl engel olmak istediğimiz şeyi tam olarak cildi dış etkenlerden oluşan , yaşlanmaya karşı korumak olduğunu söylemek isterim. En büyük dış etkenlerden biri olan güneş ve neden olduğu foto-yaşlanmayı diğer yazılarım da detaylıca anlattım. Ama bir dış etken daha var ki , özellikle yapısı gereği biz kadınların daha hassas ve daha detaycı olmamızdan kaynaklı ki bu da psikolojik yaşlanmadır. Biliyorum ki pek çoğumuz bunu hesaba katmıyoruz.

İyi beslenerek , spor yaparak kronolojik yaşlanmayı azaltabiliriz. Bir çok fiziksel önlem alarak cildimizi foto-yaşlanmaya karşı koruyabiliriz. Peki psikolojik yaşlanmaya karşı vücudumuzu nasıl koruyacağız ?

Tabi ki karşılaştığımız bir çok zorluğu , sıkıntıyı kendimizden uzaklaştırmak , onlarla baş etmek o kadar da kolay olmuyor. Şehirli kadının sırtındaki yük giderek artıyor. İş hayatı yükünün stresi , para kazanma stresi , aile olma stresi , çocuk anne eş baba olma stresi ya da yalnız olma stresi , her daim güçlü görünmek için verdiğimiz mücadele… yeter mi ? Hayır yetmez.!
Her daim bakımlı ve hoş da gözükmez istiyoruz. İyi anne olmak istiyoruz , İyi bir eş olmak istiyoruz , Başarılı bir iş kadını olmak istiyoruz , İyi bir evlat olmak istiyoruz. Tüm bunları yapmaya çalışırken bazen tökezleyebiliyoruz , bazen yetişemiyoruz , bazen başaramıyoruz , bazense hepsi birden olmak istemiyoruz.

Bu bizi eksik , yetersiz ya da işe yaramaz mı yapar ? Bence Hayır.

İşim dolayısıyla o kadar çok kadın tanıdım ve o kadar çok hayata dokundum ki size anlatamam… Ve şuna karar verdim ; en kolay tabiri ile biz kadınların gülünü solduran yegane şey psikolojik olarak bizi yıpratan olaylar. Boşanma , aldatılma , kandırılma , küçük görülmek , aşağılanmak , bir yakınını kaybetmek , çocuğu ile ilgili bir problem yaşamak , sahip olduklarını kaybetmek , işini maddiyatını maneviyatını saygınlığını kaybetmek… bir erkeği değil belki ama bir kadını yaşlandıran şeylerdir. Genç olduğuna asla inanamadığım kadar yaşlı görünen yüzler tanıdım. Ve biz kadınların ışığının ve güzelliğinin en başta mutlu olmaktan ya da mutsuz olmamaktan geçtiğini öğrendim. Yaşadıklarınızı değiştirebilir misiniz ya da nasıl engel olabilirsiniz bilmiyorum. Ama bu yaşadıklarınızın siz de yarattığı fiziksel deformasyonları gidermek adına her zaman sizlere ayrı ayrı kişisel çözümler sunabileceğime emin olabilirsiniz. Üzgün ve yorgun görünen bir yüz için yapılabilecek çok şey var. Botokslar , Dolgular , Ameliyatsız Yüz Gençleştirme , Ulthera , Scarlet S , Diamond Shine Terapi gibi bir çok çözüm ile yüzünüz de kaybettiğiniz o diriliği ve gençliği size tekrardan geri verebiliriz. Kendimizi beğenmek bir kadın olarak bizlerin en temel psikolojik ihtiyacıdır. Aynaya baktığımız da kendimizi güzel bulmak , kişisel bir motivasyon ve öz güven sağlar. Birilerine benzemek odunda değiliz. Önemli olan kendinin en iyi versiyonu olmaktır. Ve bunları sizlere sağlayabilmek için her zaman yanınızdayım.